Rostliny měsíce března

 

CHAENOMELES
kdoulovec


Pochází z Japonska, kde se vyskytuje převážně v nadmořských výškách 500 až 900 m. Do Evropy byl dovezen okolo roku 1800 a u nás se pěstuje asi od roku 1865. Chaenomeles zahrnuje 4 druhy, které rostou ve východní Asii.

Růst Rozložitý až vystoupavý, opadavý keř dorůstající výšek 0,5 až 2 metry. Před olistěním kvete záplavou bílých, růžových, lososových, oranžových až šarlatových květů podobných jabloňovým. Po odkvětu kdoulovec zdobí velké žlutavé nebo žlutozelené jablkovité plody přetrvávající až do pozdního podzimu, mnohdy až do jara. Plody jsou jedlé, ale pro poněkud kyselou  a svíravou chuť se obvykle nepojídají samostatně. Přidávají se jako dochucovadlo např. do sirupů, želé apod.
Stanoviště Vyžaduje umístění na plném slunci až v polostínu a vápnitou půdu, která může být i poněkud kamenitá, ne však příliš suchá.

 

PIERIS JAPONICA 'Mountain Fire'
pieris japonský

Původní druh pochází z Japonska z oblastí Shikoku, Kyushu a Honshu, kde roste ve světlých horských lesích. Odrůda 'Mountain Fire' byla vyšlechtěna v roce 1976 (Goddard). Je elegantním doplňkem vřesovišť. Ve skupinové výsadbě vhodný jako podrost nebo jako doprovodný keř větších pěnišníků či azalek.

Růst Stálezelený rozložitý keř dosahuje výšky 0,9 až 1,5 m a šířky 1 až 1,6 m. Listy jsou kožovité, jasně až sytě zelené, lesklé, při rašení výrazně zbarvené vínově červeně. Květy má jemné, bílé, dlouze zvonkovité. Kvete od konce dubna do poloviny května.
Stanoviště Vyžaduje lehkou, kyselou až slabě kyselou půdu. Je vhodné sadit pieris do polostínu nebo na odpolední slunce.

 

PRUNUS SERRULATA
višeň pilovitá, višeň japonská, sakura

Původní druh tvoří stromy s odstávajícími, málo členitými větvemi a širokou, deštníkovitou korunou. Dosahuje výšky do 3 m. Vhodná jako solitéra.

Odrůdy
‘Kanzan' Vysoká sakura.  6 až 8 m vysoký. Hlavní větve řídce rozvětvené. Listy opadavé, při rašení nahnědlé, později leskle zelené, podzimní zbarvení žluté až oranžové. Květy temně růžové, plné, velké. Kvete velmi bohatě.

'Kiku-Shidare-Sakura'  Menší strom se silně převisajícími, řídce členitými větvemi, 3 až 5 m vysoký. Listy opadavé, zašpičatěle vejčité, při rašení bronzově zelené, později sytě zelené. Květy růžové, plné, v početných hustých svazečcích.

'Amanogawa' Sloupovitá sakura, habitus strnule a přísně vzpřímený, větve tlusté, málo členité, strom 4 až 6 m vysoký. Listy opadavé, zašpičatělé, široce kopinaté. Podzimní zbarvení hnědé. Květy světle růžové, jednoduché až poloplné, slabě vonné.