ROSTLINY MĚSÍCE ČERVENCE
 

CAMPSIS 
trubač

Mohutná liána s exotickými květy, teplomilný trubač neboli křivouš (Campsis) doroste do plné krásy v teplejších oblastech nebo na jižních stěnách. Vyšlechtěné odrůdy mají 6 až 8 cm dlouhé trubkovité květy žluté, oranžové nebo karmínově červené barvy. Výhony plně nakvétají až za několik let po výsadbě, kdy rostlina dostatečně zakoření a vytvoří silné květonosné výhony. Čekání se vyplatí: lichozpeřené listy nádherně kontrastují se zářivými květy, které přitahují pohledy už na velkou vzdálenost.

Základní informace

Růst Silně vzrůstná, částečně samopnoucí, mírně ovíjivá, dřevitá, opadavá liána, občas s převislými výhony; přísavné kořínky tvoří ve velkých odstupech.

Délka výhonů Čtyři až deset metrů. Je-li pěstován jako keř,dosahuje šířky tři až šest metrů.

Použití Pergoly, loubí a prvky pohledové ochrany; ozelenění fasád za pomoci napjatých drátů; atraktivní v kombinaci s modrofialovým plaménkem.

Stanoviště Teplá, slunná, před větrem chráněná místa, jižní strana; kořenová část by měla být ve stínu, zakrytá pokryvnými rostlinami;vyžaduje dostatečně vlhkou, propustnou,Výživnou zahradní půdu.

Upozornění Hluboké seříznutí časně na jaře zajistí bohaté kvetení v létě, loňské výhony zkraťte až na tři pupeny.

 

 

BUDDLEIA DAVIDII
komule davidova, letní šeřík, motýlí keř

Objevena byla roku 1887, do Evropy byla dovezena o 3 roky později, v ČR (v Průhonicích) je pěstována od roku 1911, v současnosti patří mezi nejoblíbenější zahradní keře.

Základní informace

Růst Opadavý nebo poloopadavý, 2 až 5 m vysoký keř. Letorosty jsou žebernaté, na konci šedoplstnaté, jinde pouze řídce chlupaté nebo lysé. Květy vyrůstají v bohatém,úzce válcovitém, přímém nebo na konci převislém,až 40 cm dlouhém hroznu. Kvete v VII až X.

Stanoviště Jedná se o rostlinu nenáročnou na půdu, vyhovuje jí slunné stanoviště. Během tužších zim může sice zmrznout až k zemi, na jaře
ale obvykle znovu vyraší a během jedné vegetační sezóny vyroste v bohatě kvetoucí keř až 2 m vysoký.

Údržba Pokud během zimy nevymrzne, je vhodné ji beztak v únoru nebo březnu seříznout na výšku jen okolo 30 cm - pokvete pak více, než kdyby byla ponechána svému osudu.


 

HYDRANGEA  MACROPHYLLA
hortenzie velkolistá

Velikost květů, jejich nádherné zbarvení, tvarová rozmanitost a dlouhá doba kvetení  to jsou hlavní přednosti hortenzií velkolistých (Hydrangea macrophylla). Sluší jim to téměř všude: v bytě, právě tak jako na terase nebo venku na záhonu.
V nádobách předvádějí svoji krásu už od časného jara, zatímco poupata hortenzií vysazených v záhonech se rozvíjejí nejdříve koncem května. Dokud je venku chladno, je lépe rozkvétající nebo už kvetoucí rostliny v květináčích nechat doma ve světlé chladnější místnosti. Teprve když pomine nebezpečí posledních nočních mrazíků, můžete je bez obav vynést ven. Všechny hortenzie jsou od přírody mrazuvzdorné.

Základní informace

Růst Rozmanitost tónů není jen záležitostí šlechtění. Odstíny se mění v průběhu kvetení: jiné jsou na počátku, jiné při odkvětu, což souvisí s kyselostí buněčných šťáv. Barevnost květů také závisí na pH půdy. Pro odrůdy s květy v barvách červené, růžové a bílé by se pH půdy mělo pohybovat v rozmezí 5,56,0. Pro modré vybarvení květů je nutná ještě o něco kyselejší půdní reakce (pH v rozmezí 3,54,2) a především dostatek hlinitých iontů v půdě.

Stanoviště Polostinná místa, vyžadují dostatek vláhy, ale ne přemokření.

Údržba Řez hortenzií se doporučuje do začátku srpna. Poté se již rostlina připravuje na zimu a vytváří květní pupeny na příští rok. Řezem by se tyto pupeny odstranily a v dalším roce by hortenzie nekvetla.

Campsis (Trubač) Buddleia Davidii (Komule Davidova) Hydrangea (Hortenzie)