Rostliny měsíce dubna

 

MAGNOLIA SOULANGIANA
šácholan soulangeův

Snad nejpěstovanější a nejznámější magnólie. Většinou široce větvený keř nebo vícekmenný strom. Vysazujeme převážně solitérně nebo jako předsadbu keřových skupin.

Růst Středně velký, rozložitý keř výšky 3 až 4 m. Květy má bílé až slabě narůžovělé a z vnější strany mají bázi vínově červenou. Květ je pohárkovitého tvaru a dosahuje velikosti 8 - 12 cm. Kvete na přelomu dubna a května.
Stanoviště Vyžaduje půdu kvalitní, středně těžkou, humózní, slabě kyselou až neutrální. V zimě snáší teploty -24 až -26°C, na jaře je však citlivá k namrzání květů a mladých výhonků, které poškozuje již slabý mráz -1 až -3°C. Proto vybíráme stanoviště dobře chráněné.

 

FORSYTHIA
zlatice

Zlatice, nazývaná mylně "zlatý déšť",je skutečným skvostem mezi keři v dubnu, kdy vykvete. Její větve jsou doslova obsypány záplavou žlutých květů. Po odkvětu se přemění v nevýrazný keř, jehož drobné světle zelené listy netvoří výraznou kulisu, i když v průběhu léta ztmavnou.

Růst Zlatice je keř, jež dorůstá výšky dvou až tří metrů. Větve nejprve rostou přímo vzhůru, později se odklánějí.  Jedná se o opadavý,  rychle rostoucí keř se střední hustotou větví. V zimním období má jen holé žluto-šedé až hnědo-černé větve.
Stanoviště Vyžaduje světlé slunné i polostinné stanoviště. Je nenáročným keřem, kterému se daří v každé zahradní půdě.

 

RHODODENDRONY A AZALKY 
rhododendron, pěnišník

Existuje asi 800 druhů pěnišníků. Pochází z mírného pásu severní polokoule - z jihu Asie a severu Austrálie. Pěnišníky pěstované na našich zahradách pochází z oblastí jihozápadní Číny, Himaláje, Kavkazu a Severní Ameriky. Všechny druhy jsou jedovaté.

Růst Pěnišníky jsou keře nebo malé (vzácně velké) stromy. Nejmenší druh dorůstá 10 - 100 cm výšky a největší, R. giganteum může být více než 30 m vysoký. Pěnišníky mohou být buď stálozelené, nebo opadavé.
Stanoviště Rododendrony nesnášejí přímé slunce a umístění v průvanu, ale nevyhovuje jim ani celodenní stín. Potřebují kyselou půdu (zcela bez vápna) bohatou na živiny, chladnější a vlhké místo.
Údržba Prospívá jim každoroční mulčování kůrou o tloušťce 10 cm. Hnojíme v létě, na konci zimy a před květem.