Rostliny měsíce května

 

SYRINGA VULGARIS
šeřík obecný

Pochází z oblasti jihovýchodní Evropy. Okolo roku 900 přivezli šeřík Arabové do Španělska. Ve střední Evropě se objevuje poprvé, ale až v polovině 16. století. V současnosti je u nás obecně pěstován velmi často.

Růst Opadavý, až 7 m vysoký keř nebo menší strom. Kmen o průměru až 20 cm, větve metlovité, borka zpočátku tmavě zelená, později šedohnědá. Listy vstřícné, řapíkaté, vejčité, celokrajné, na špičce dlouze protáhlé. Květy jsou uspořádány až v 20 cm dlouhých latách. Mají charakteristickou intenzivní vůni a velkou škálu barevných odstínů - lilákové až červenofialové, bílé nebo žluté.
Stanoviště Šeřík vyžaduje slunné stanoviště a výživné půdy, nesnáší půdy přemokřené a silně kyselé, dobře však odolává suchu a emisím.

 

LABURNUM x WATERERI
štědřenec  watererův

Pochází ze Švédska a Rakouska. Je to vyšlechtěný hybrid mezi Laburnum anagyroides a Laburnum alpinum. Štědřenec se většinou nabízí jako keř, ale prodává se i ve tvaru stromku. Z keře se může vypěstovat i vícekmenný strom. Štědřenec je jedním z nejlepších stromů pro malou zahradu, zvláště pro nápadné žluté květy.

Růst Strom nebo keř vysoký 6 - 9 m, koruna široce rozkladitá. Listy tříčetné v mládí šedavě zelené a jemně chloupkaté. Květy jsou oslnivě zlatožluté. Rostou v převislých hroznech dlouhých až 30cm. Kvetou koncem jara až začátkem léta. Plody hnědé -  lusky s několika černými semeny.
Stanoviště Snáší jakoukoliv půdu, spíše sušší a velmi výslunné stanoviště. Všechny části keře jsou jedovaté. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.
Údržba Není potřeba stříhat, ale pokud jej chcete vytvarovat, odřežte nežádoucí větve uprostřed zimy nebo na začátku jara.

 

AMELANCHIER
muchovník

V poslední době je čím dál populárnějším keřem, zejména díky svému zdravému letnímu ovoci. Tato rostlina má lidové označení indiánská borůvka. Mají cca 1 cm v průměru, temně modrofialovou barvu, zrají již na začátku léta a mají výbornou, sladkou chuť s lehce pikantní, trnkovou příchutí.

Růst Jedná se o opadavý, větší keř či nízký strom. Muchovník roste poměrně divoce do hustého a velkého keře. Listy jsou oválné, až 8 cm velké a raší bronzově a zrají do tmavě zelené barvy, na podzim se mění do sytě růžově až zářivě červené.
Stanoviště Potřebuje kyselou, živnou a neustále vlhkou půdu, ale dobře odvodněnou. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.
Údržba Pokud jej chcete udržet kompaktní, na jaře před rašením jej sestříhejte.