ROSTLINY MĚSÍCE LISTOPADU

ABIES KOREANA
jedle korejská
 
Jedle korejská je jedna z nejoblíbenějších jehličnanů vůbec. Jedná se o velmi vhodnou dřevinu do malých zahrad, neboť roste pomalu. Již jako mladá se zdobí modrofialovými vzpřímenými šiškami. Tvarově je pravidelně pyramidální.
 
Základní informace
 
Růst Roste pomalu. Její obvyklá výška je kolem 3-4m. V plné dospělosti, pokud má dostatek prostoru, může být dvakrát vyšší a až 3m široká. Její jehlice jsou krátké a lesklé, sytě zelené na lícu a stříbrné na rubu. Koruna je široce kuželovitá, hustě větvená, ve stáří na vrcholu tupá. Šišky jsou krátce stopkaté, válcovité, 4 - 7 cm dlouhé, 2,5 - 2,8 cm široké, před dozráním mají fialově purpurovou barvu. Strom kvete v květnu, šišky dozrávají v říjnu až listopadu.
 
Stanoviště Nejlépe jí vyhovuje plné slunce a vlhká, mírně kyselá zem. Snáší vítr, nesnáší přemokření.
 
Údržba Je to nenáročná dřevina. Zachovává vlastní pyramidální tvar, proto není nutné ji zaštipovat.
 
 
 
EUONYMUS ALATUS
brslen křídlatý
 
Brslen křídlatý je opadavý keř, vhodný do našich podmínek. Rychle dorůstá do konečné velikosti. Výrazným estetickým prvkem u brslenu jsou především větévky, které svou atypickou stavbou, jsou dekorační i v bezlistém stavu. Pozoruhodné je především podzimní, svítivě temně červené vybarvení listu. Brslen křídlatý využíváme jako soliterní dřevinu. Umisťujeme jej tak, aby byl dobře viditelný, především na podzim a v zimě.
 
Základní informace
 
Růst Vyznačuje se zvláštními plochými korkovými lištami, které narůstají na větvičkách a na podzim se zabarví do červenohněda. Později opadají. Keř dorůstá výšky až 3m. Jeho květy jsou zcela skryty mezi listím, protože mají zelenkavou barvu. Tvar keře je polokulovitý s vystoupavými větvemi.
 
Stanoviště Světlomilná dřevina, se nejlépe vybarvuje na podzim na slunečném stanovišti. Rostou ale i v polostínu a stínu. Nejlépe mu vyhovuje středně těžká a přiměřeně vlhká zahradní zemina, ale obecně není na kvalitu půdy zvlášť náročný. Patří mezi vápnomilné rostliny. V našich podmínkách je brslen křídlatý otužilý a dobře snáší i znečištěné ovzduší.
 
Údržba Nejvhodnější doba výsadby je v bezlistém stavu v předjaří. Ze škůdců bývá napadán žlutočerně tečkovanými housenkami (Hyponomeuta evonymi), které mohou způsobit i holožír. Při výskytu ihned likvidujeme jejich hnízda a ošetřte keř insekticidy.
 
 
 
CHRYSANTHEMUM
listopadka, chryzantéma
 
Pochází z Asie,  z Číny a Japonska, kde je pěstovali ještě před naším letopočtem.  Do Evropy se dostala v roce 1670, ale až od 18. století se začala šlechtit a dnes máme už přes 5000 různých odrůd.
 
Základní informace
 
Růst Na trhu najdeme mnoho podob chrysantém - nízké od 30cm až po vysoké dosahující i 80cm, plnokvěté, drobnokvěté a v různých barvách. Některé jsou mrazuvzdorné, pěstované v zahradách, jiné jako pokojové rostliny.
 
Stanoviště Jsou nenáročnémohou být jak na sluníčku, tak i ve stínu. Mají rádi propustnou zahradní zeminu. 
 

Údržba Přesazuje se na jaře dělením trsů v polovině května. Přesazený trs potřebuje pravidelnou zálivku - nesmí vyschnout. Na zimu rostliny seřízneme na 30cm a chráníme před holomrazem. Hnojí se od jara jednou měsíčně.