ROSTLINY MĚSÍCE SRPNA

 


GINKGO BILOBA
jinan dvoulaločný


Jinan dvoulaločný je tradiční čínská léčivka, užíváná již více než 5000 let. Je přímým potomkem kapraďorostů, a na naší planetě se vyskytoval již v období druhohor. Z pohledu medicíny je Ginkgo léčivou rostlinou. Používá se na rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve (vazodilatace) a dále má i antioxidační účinky. Ginkgo je nenáročná dřevina, odolná vůči chorobám a škůdcům. I přes vzhled listnatého stromu, se jinan řadí mezi jehličnany.

Základní informace

Růst Roste většinou pomalu, průměrně 30cm za rok, a to v období od konce května do konce srpna. Může dosáhnout věku až 1000let. Na jaře se pyšní nádhernou korunou zajímavých listů a na podzim jejich krásnou kombinací barev.

Stanoviště Vyžaduje slunné případně mírně stinné stanoviště a lehkou, dobře propustnou půdu. Špatně snáší trvalé zamokření a trvalý stín. Hodí se i do měst, neboť je poměrně odolný vůči znečištěnému prostředí.

Údržba Jinan se většinou nechává přirozeně růst a netvaruje se. Každý kus je totiž originál.


 

PEROVSKIA ATRIPLICIFOLIA
perovskie lebedolistá


 Polokeřík s modrozelenými stonky a štíhlými listy. V některých zemích jí říkají i afghánská levandule podle místa jejího původu, ale i podobné pronikavé vůni. Existuje 7 druhů. Pochází z jihozápadní a střední Asie. Nejznámějším druhem je P. atriplicifolia.

Základní informace

Růst Pro svůj půvab je vyhledávaná především Perovskia x 'Superba'. Dále se do našich podmínek hodí perovskie dřevinkovitá (P. abrotanoides), perovskie lebedolistá (P. atriplicifolia) a perovskie krtičníkolistá (P. Scrophulariifolia).

Stanoviště Bohaté keříky dorůstají většinou do výšky kolem 50 cm a mírně se rozklesávají do stran. Perovskie lebedolistá však doroste až do 1,5 m. Listy jsou dlouhé 3 až 6 cm, vstřícné, pilovité, peřenosečné. Kvítky připomínají šalvěj, jsou sestaveny do protáhlého květenství dlouhého 30 až 50 cm, jsou fialovomodré až modré, někdy i narůžovělé. Kvete v srpnu a září.

Údržba Potřebuje slunečnou, teplou a chráněnou polohu. Nesnese přemokření, vyhovují ji suché, chudé kamenité půdy. Každý rok ji zjara radikálně seřezáváme. Znovu vyraší a bohatě kvete. Na zimu ji nejen přikrýváme, ale také chráníme před nadměrným vlhkem.

 

 

HYBISCUS SYRIACUS
ibišek syrský


Původem z Číny a Indie, pěstován je však téměř po celém světě, nejvíce v tropech a subtropech. U nás rovněž dosti běžně pěstován a v teplejších oblastech občas i zplaňuje.

Základní informace

Růst Tyto opadavé keře kvetou dle odrůd nádhernými květy v pestré paletě barev od srpna do října a patří tak k nejcennějším v létě kvetoucím dřevinám. Dosahují výšky 2 až 3 m. Ibišek má hrubě vzdušnou, nepříliš uspořádanou strukturu, strnulé, odstávající větve.

Stanoviště
Vyžaduje slunná místa, dobře chráněná, půdu lehčí, propustnou a s dostatkem humusu.

Údržba V mládí rostlina může namrzat, starší exempláře jsou odolnější. Na zimu je vhodné pokrýt půdu chvojím. Na další ošetřování nejsou náročné. Pokud je nutný řez, provádíme ho na jaře. Doporučuje se občasné opatrné zmlazení starších a v kvetení ochablejších keřů.

jinan dvoulaločný jinan dvoulaločný perovskie perovskie perovskie ibišek syrský ibišek syrský