ROSTLINY MĚSÍCE ZÁŘÍ

ACER PALMATUM
javor dlanitolistý

Je to jemně větvený, často vícekmenný keř či malý stromek s hustou kulovitou nebo plochou korunou. Starší exempláře vytvářejí elegantní patrovitou strukturu koruny.
 
Základní informace
 
Růst Dorůstá do výšky 2,5 – 3m, podle odrůdy. Liší se především tvarem a zbarvením listů.
 
Stanoviště Vyžaduje chráněné stanoviště, nejlépe světlý polostín. Nesnáší přímý sluneční úpal. Nejlépe se mu daří v humózních mírně kyselých půdách.
 
Údržba U javoru sice řez není nutný, ale pokud tato eventualita přece jen nastane, je dobré řezat na podzim před nástupem mrazů pod -6°C. U všech druhů javoru začíná proudit míza už v předjaří, takže všechny zásahy do větví mají za následek velký výron mízy, což rostliny velmi oslabuje. Vhodné použití jako solitéra do vřesovišť, větších skalek, je možno tvarovat jej jako bonsai. 
 
 
 
CALLUNA VULGARIS
vřes obecný
 
Původní druh je rozšířen po celé Evropě, zasahuje až na Island, dále Alžír a Tunis. Rostlina vhodná zejména jako půdní pokryv, výborný doplněk alpin, skalek a větších kamenných nádob. Vhodné jsou pro záhonové obruby ve skupinách i jednotlivě jako doplněk zakrslých dřevin v malých zahradách.
 
Základní informace
 
Růst Hustě větvený, široce vystoupavý keřík. Listy šupinaté až jehličkaté, vstřícné, na jaře světle zelené, později sytě zelené. Květy drobné, zvonkovité, hlavní kvetení srpen až září. Keř přirůstá ročně 5 – 10 cm. Výška kolem 5. roku po výsadbě je 30 až 40 cm.
 
Stanoviště Půda chudší, hlinitopísčitá, odlehčená rašelinou, kyselá až silně kyselá reakce (4 – 5 pH). Vyžaduje plné slunce, snáší letní přísušky.
 
Údržba Vyžaduje na jaře pravidelný řez na 1/3 délky, ab keříky zhoustly a na podzim bohatě kvetly.
 
 
 
 
CARYOPTERIS CLANDONENSIS
ořechoplodec klandonský
 
Pochází ze Střední Ameriky a Číny. Je velmi cenný svým letním a podzimním kvetením. Používá se jako solitéra do skupin keřů, ale i trvalkových záhonů.
 
Základní informace
 
Růst Roste v podobě keře. Dorůstá do výšky 0,5 – 1 m a šířky 1 – 1,5 m. Listy mají kopinatý tvar bez řapíku. Kvete pyskatými květy v paždí listů v barvě bílé, modré nebo fialové. Plodem je oříšek. Ořechoplodec kvete od července do října.
 
Stanoviště Vyhovuje mu půda bohatá na živiny. Potřebuje teplé, chráněné místo na plném slunci a mírně vlhkou půdu.
 
Údržba Kvete ve skupinkách fialových kvítků na nových větvích, a proto se každoročně seřezává. V době vegetace pravidelně hnojíme.